Megnézheti az adóbevallásomat?
Képzeld el, milyen lenne, ha mindenkinek nyilvános lenne az adóbevallása. Elsőre furán hangzik, pedig rengeteg előnyünk származna belőle.
Jó nekem, ha bárki megnézheti az adóbevallásomat? Nem. Nem annyira. Nem turkásznának inkább valaki másnak a zsebében?
Annak viszont nagy hasznát venném, ha mindenki mindenkinek az adóbevallását meg tudná nézni. Ez Együtt éppen ezt ígéri, hogy tíz éven belül, társadalmi vitát követően nyilvános és kereshető lesz valamennyi természetes és jogi személy adóbevallása, az érintettek számára rögzítve, hogy ki tekintette meg az adataikat.
Norvégiában már kétszáz éve működik ez a gyakorlat. Először kikiáltották a főtéren, hogy a környéken élők mennyi adót fizettek, majd a könyvtárakban helyeztek el egy-egy kötetet, végül egy bő évtizede elérhető minden az interneten is. Nagy szerepe van ennek abban, hogy Norvégiában a világon az egyik legalacsonyabb a mértéke az adóelkerülésnek és a korrupciónak is.
1. AZ ADÓFIZETÉS KÖZÜGY
A magánélet védelme fontos. Azt szoktuk meg, hogy udvariatlanság mások jövedelme, fizetése felől érdeklődni. A két dolog azonban egyáltalán nem ugyanaz. Mindenkinek joga van ahhoz, hogy titkai legyenek; : azt, hogy hová megy, mit tesz, mit mond, akarata ellenére ne rögzíthessék és ne használhassák. Az azonban, hogy valaki fizet-e adót, mennyit fizet, illetve annyit fizet-e, amennyit a mindenkire vonatkozó szabályok szerint kell, az egyáltalán nem magánügy. Az közügy, és abból is az egyik legfontosabb. Egy társadalom csak akkor igazságos, ha a közös terhek viseléséhez mindenki hozzájárul. És az emberek csak akkor fognak bízni abban, hogy ez nem csak mese, ha utána tudnak
nézni, hogy a szomszédjuk, a főnökük, a megye legnagyobb gazdálkodója vagy éppen a híres labdarúgó is rendesen teljesíti a kötelezettségeit.
2. A BECSÜLETES ADÓZÁS A HAZASZERETET ALAPJA
Ne érezze magát senki palimadárnak, aki a szabályokat betartva fizeti az adóját, hanem legyen büszke arra, hogy hozzá tudott járulni a közös kiadásainkhoz. Ideje elfelejteni azt a megközelítést, hogy úgy teszünk, mintha valami megszálló hadsereg próbálna fosztogatni, és dicsőség, ha valaki el tudja rejteni a javait. Aki adót csal, az elsősorban azokat lopja meg, akiknek miatta még többet kell fizetni, hogy a tanárok és ápolók kapjanak fizetést, hogy az utakat felújítsák, hogy legyen közvilágítás. Önmagában már a tudat, hogy bárki, bármikor megnézheti az adóbevallását, olyanok is, akik pontosan látják, hogy hogyan és miként él, szabálykövető viselkedéshez, magyarul a korábbi adóelkerülőktől több, másoktól
kevesebb adóbevételhez, a terhek igazságosabb elosztásához fog vezetni.
3. AZ ÁTLÁTHATÓ ADÓZÁS CSÖKKENTI A KORRUPCIÓT
Persze az igazságossághoz nem elég, hogy ne csaljanak az emberek adót, legalább olyan fontos, hogy azok ne lopjanak belőle, akiket a közös pénzünk kezelésével megbízunk, a politikusok és hivatalnokok. Az adóbevallások nyilvánossága, és ehhez kapcsolódóan a kereshető, minden ingatlanvagyont és cégtulajdont tartalmazó egységes online vagyonkataszter fontos eszközt biztosít az ő ellenőrzésükre is. Többet nem lesznek rosszul kitöltött vagyonbevallások, gyerekek nevére íratva eltitkolt vagyonok.
4. AZ ÁTLÁTHATÓ ADÓZÁS KÖVETKEZMÉNYE AZ ÁTLÁTHATÓ BÉRRENDSZER
A cél a közügyeink átláthatóvá tétele, de vitathatatlanul hatása lesz a munka világában is. Ha tudhatjuk, hogy a munkatársainak mennyi a fizetése, hogy milyenek a fizetések annál a cégnél, ahová jelentkezünk, és a cég tudhatja, hogy mennyi volt a fizetése korábban a jelentkezőnek, akkor a talán sokkal kevésbé az alapján dőlnek el bérek, hogy ki hogyan alkudozik. Ha ismertek a különbségek egy közösségen belül, akkor azt a főnöknek meg kell indokolnia, a beosztottaknak pedig el kell dönteniük, hogy igazságosnak találják-e, vagy inkább elmennek máshová dolgozni.
5. AZ ÁTLÁTHATÓ ADÓZÁS NÖVELI A KÖZBIZALMAT
Mindez nagyon más lesz, mint amit megszoktunk. Kell a hosszas társadalmi vita, akár tíz év is, hogy mindenki megértse, hogy miért kell a nyilvánosság, és hogy legyen idő, akár gondolkodásban is felkészülni. Radikális változás, de megéri, mert az eredmény egy boldogabb Magyarország, amelyben sokkal nagyobb bizalommal leszünk egymás iránt.
Az utolsó 100 komment: